Obecna pandemia ponownie wzbudziła zainteresowanie akcjami spółek farmaceutycznych. Cała branża medyczna rozwija się w ostatnich latach dzięki wzrostowi popytu na niektóre bardzo ważne leki – co odbija się także na cenach zapasów leków.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych branż, blokada spowodowała problemy dla dużych firm farmaceutycznych, ponieważ mniej osób pracuje w fabrykach, a większości badań nie można przeprowadzić zdalnie. Niemniej jednak można powiedzieć, że Covid-19 wywarł dość pozytywny wpływ na akcje spółek farmaceutycznych i całą branżę farmaceutyczną.

Akcje farmaceutyczne są dobrym przykładem inwestycji, która w trudnych czasach jest dobrą, stabilną inwestycją. Opieka zdrowotna jest zazwyczaj jedną z najbardziej stabilnych branż, a zapasy leków zawsze będą popularne. Przecież nawet w krajach z państwową opieką medyczną ludzie nadal będą wydawać pieniądze na leki – terapię, leki czy suplementy diety – niezależnie od wysokiej inflacji czy bezrobocia. Zapasy leków zawsze będą drogie, a niektórzy z najlepszych ekspertów w dziedzinie farmacji na świecie zalecają wspieranie tej branży.

Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2050 r. liczba osób w wieku 60 lat i starszych niemal się podwoi w porównaniu z poziomem z 2015 r. Oznacza to, że znacznie więcej pieniędzy zostanie wydanych na leki na receptę, umożliwiające osobom starszym funkcjonowanie. Oznacza to, że zarówno państwa, jak i firmy prywatne muszą inwestować w rozwój przemysłu medycznego i farmaceutycznego, co spowoduje wzrost największych firm farmaceutycznych w ciągu najbliższych kilku dekad. To z kolei spowoduje dla większości inwestorów wzrost cen akcji spółek farmaceutycznych.

Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najlepszych spółek farmaceutycznych, w które warto inwestować w nadchodzących latach. Inwestorzy z całego świata mogą dowiedzieć się więcej o tych głównych lekach i o tym, jak przetrwały one ostatnie globalne zmiany finansowe.

Możesz także dowiedzieć się więcej o innych branżach, w które warto inwestować – przygotowaliśmy poradnik  jak inwestować w akcje dla początkujących. Zapoznaj się z naszą witryną, aby uzyskać więcej porad dotyczących akcji i inwestorów!

ręka długopisem wskazuje wykres

AbbVie Inc. (ABBV)

Ta amerykańska firma biofarmaceutyczna została założona na początku 2010 roku w celu produkcji leków i leków. Podobnie jak w przypadku wielu czołowych firm farmaceutycznych, w ciągu ostatnich kilku lat akcje AbbVie znacznie rosły i spadały. Zaczęło się od 50 dolarów w 2016 r., wzrosło do około 120 dolarów w 2018 r., a następnie spadło do około 65 dolarów z powodu różnych problemów spowodowanych pandemią.

Niemniej jednak akcje firmy ostatecznie wzrosły do prawie 150 dolarów dzięki jej działaniom biofarmaceutycznym, które pomogły wprowadzić na rynek różne metody leczenia raka i Covid-19. Jest jedną z nielicznych firm farmaceutycznych, którym udało się zarobić w złym roku na Wall Street i oferuje inwestorom wiarygodną i wysoką stopę dywidendy.

Amgen Inc. (AMGN)

Amgen to kalifornijska firma biofarmaceutyczna zajmująca się terapią genową. Od momentu powstania w latach 80-tych jest jedną z czołowych firm farmaceutycznych zajmujących się nowymi terapiami i zastosowaniami biofarmaceutycznymi. Oferuje leki takie jak Enbrel do leczenia ciężkiego zapalenia stawów lub lek na osteoporozę Evenity. Ciągłe badania i rozwój sprawiają, że jest to jeden z najważniejszych środków farmaceutycznych uznawanych na całym świecie.

Wielu uczniów spędza znaczną część swojego czasu na dojazdach do szkoły lub do innej pracy. Zwłaszcza studenci zagraniczni mogą wykorzystać czas spędzony w szkolnym autobusie, tramwaju lub metrze na zarobienie jednego lub dwóch groszy, oglądając krótki film lub grając w grę na swoim smartfonie.

Gilead Sciences Inc. (GILD)

Sciences to firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Kalifornii, której wartość rynkowa wynosi około 70 miliardów dolarów. Koncentruje się głównie na „lekach sierocych”, czyli lekach stosowanych w leczeniu bardzo rzadkich chorób i schorzeń, na których firmy farmaceutyczne nie mogą czerpać zysków, takich jak choroby wątroby czy problemy z sercem. Oznacza to, że firmy farmaceutyczne zajmujące się tego typu lekami muszą częściowo polegać na zakupach dokonywanych przez agencje rządowe – mogą np. powołać się na amerykańską ustawę PDUFA.

Dzięki partnerstwu z rządem USA i Unią Europejską GILD zapewnia stały wzrost wśród czołowych firm farmaceutycznych. W porównaniu do roku 2014 firma mimo często kontrowersyjnych praktyk odnotowała 70% wzrost. Warto zaopatrzyć się w akcje tej firmy farmaceutycznej, choć czasem bywa gorąco.

GlaxoSmithKline PLC (GSK)

Znana brytyjska firma GlaxoSmithKline znajduje się w pierwszej dziesiątce największych firm farmaceutycznych na świecie. Zaprojektowali pierwszą szczepionkę na malarię i stworzyli jedną z głównych marek szczepionek na Covid. Ten farmaceutyczny gigant ma także rozbudowane portfolio leków na choroby układu oddechowego i HIV. GSK zawarła niedawno umowę zakupu Sierra Oncology Inc. (SRRA) za łączną kwotę 1,9 miliarda dolarów w celu rozszerzenia swojego portfolio onkologicznego.

Szybko rozwijająca się firma może w przyszłości utrzymać pozycję lidera, jeśli zrealizuje plany wydzielenia swoich produktów zorientowanych na konsumenta. Akcje GSK w 2022 roku wykazały wzrost, choć mniejszy niż oczekiwano. To nie tylko jedna z największych firm farmaceutycznych, ale także jedna z najbardziej szanowanych firm na świecie – młodzi absolwenci pytający „Czy branża farmaceutyczna to dobra ścieżka kariery” często marzą o pracy w GlaxoSmithKline.

ktoś robi analizę, obok akcje farmaceutyczne na wykresie

Johnson & Johnson (JNJ)

Johnson & Johnson to marka bardzo znana zarówno w branży kosmetycznej, jak i zdrowotnej. J&J oferuje szeroką gamę produktów, w tym leki przeciwnowotworowe Darzalex i Imbruvica. Zajmuje się także badaniami klinicznymi i prawdopodobnie przekształci swój dział kosmetyków w odrębną spółkę dzięki stworzeniu jednej z głównych marek szczepionek na Covid-19.

Firma J&J jest znana jako Król Dywidend, ponieważ co roku przez 59 lat z rzędu podnosiła dywidendę. Od chwili wydzielenia działu zdrowia konsumenckiego firma dynamicznie się rozwija. Tak stabilny wzrost, który nie został zahamowany przez pandemię, może pochwalić się bardzo niewiele dużych firm farmaceutycznych na rynku.

Novartis AG (NVS)

Szwajcarska firma Novartis oferuje szeroką gamę produktów farmaceutycznych, w tym leki stosowane w neurologii, immunologii, dermatologii i zdrowiu serca. To oni produkują klozapinę i diklofenak – jeśli uprawiasz sport, być może stosowałeś ich maść Voltaren! Podobnie jak wiele dużych firm farmaceutycznych, Novartis zarobił w 2022 roku pomimo niesprzyjających warunków.

Sprzedaż najlepiej sprzedającego się leku Cosentyx wzrosła o 10%, co przyspieszyło rozwój firmy. Novartis oferuje zdywersyfikowany portfel i rosnący wzrost na światowym rynku akcji leków.

Pfizer Inc. (PFE)

Ta znana na całym świecie amerykańska firma Pfizer wyprodukowała takie leki jak Viagra, Zoloft, Xanax i jedna z bardziej popularnych szczepionek na Covid-19. W 2009 roku przejął Wyeth, jednego ze swoich najpoważniejszych konkurentów, stając się jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie. Jej akcje farmaceutyczne rozwijały się w szybkim tempie.

Inwestorzy próbują dowiedzieć się, co zrobić z akcjami Pfizera od zakończenia pandemii, gdy duży wzrost zysków ze szczepionek na Covid-19 należy już w większości do przeszłości. Tak, akcje firmy Pfizer spadają, ale i tak jest to dobry zakup, ponieważ leki przynoszą – poza szczepionką – miliardy dolarów. Spadek wartości jest niewielki, a spółkę można uznać za jedną z czołowych firm farmaceutycznych na świecie.

Dlaczego warto inwestować w spółki farmaceutyczne?

Zanim zainwestujesz w najlepsze spółki farmaceutyczne, pamiętaj, że jest to inwestycja w badania. Pomagają ludzkości – szczególnie jeśli chodzi o medycynę – ale inwestowanie w eksperymenty ma dla biznesmena poważną wadę.

Eksperymenty medyczne na wczesnym etapie mogą okazać się nieproduktywne lub w ogóle nie działać – badania i rozwój prawie zawsze są dla firmy kosztem, ale w przypadku dużych firm farmaceutycznych są niezbędne do całego ich istnienia. Nawet leki w badaniach fazy 3 mogą na dłuższą metę zawieść.

 

Agencje rządowe mogą również zakazać leków, które przeszły badania kliniczne – albo ze względu na skutki uboczne, albo ze względu na to, że są zbyt drogie (często w oparciu o akty prawne, takie jak PDUFA). Wszystko to oznacza, że chociaż cena zapasów leków jest stabilna, nagłe wzrosty nigdy nie są gwarantowane.

Z drugiej jednak strony biologia, zwłaszcza genetyka, rozwija się obecnie bardzo szybko i nieważne, kto nie zainwestuje w biologię, może zostać w tyle. Nie tylko inwestujesz w przyszłościowy przemysł naukowy, który jest wysoce dochodowy, ale pomagasz ludziom, rządom i często możesz odpisać dotacje na badania i rozwój od swoich podatków. Dlatego często dobrym pomysłem jest kupowanie akcji firm farmaceutycznych i inwestowanie w nie w inny sposób.

Postagens relacionadas

The Best 9 Affiliate Programs That Pay The Highest Commission

Cada vez com mais frequência, administrar uma empresa e obter dela a maior receita possível é migrar para a Internet. Para participar ativamente do desenvolvimento…

How To Make Money Blogging_Header

BI ainda é possível ganhar dinheiro com blog em 2023? Claro. Embora muitas pessoas utilizem principalmente as redes sociais, blogar por dinheiro não é uma…

Franquia - Como iniciar seu próprio McDonald's

A franquia é hoje uma das formas mais populares de fazer negócios. Empresas gigantes, principalmente de catering ou com vendas no varejo dessa forma, estão…

Negociação – Táticas e dicas que podem te ajudar

As negociações nos negócios são muito importantes. Muitas pessoas abordam as negociações de uma forma muito negativa. Embora as utilizemos todos os dias, muitos de…

Entrevista de Emprego – 5 Perguntas Que Você Deve e não Deve Fazer

Cada entrevista de emprego, seja a primeira ou a subsequente, é igualmente importante para nós e causa a mesma quantidade de nervosismo e emoções. É…